Żyjemy w ciekawych czasach, jak mówi chińskie przysłowie. Rynek pracy ulega dużym zmianom. Analitycy zapowiadają przejście z rynku pracownika z powrotem do rynku pracodawcy. Pod wpływem wybuchu pandemii koronawirusa z historycznie najniższego bezrobocia, powoli wspinamy się w górę. W Polsce nie jest to jeszcze mocno widoczne (GUS podaje 5,4% w marcu 2020), jednak resort pracy zapowiada wzrost bezrobocia do nawet 10%. Napływające zza oceanu dane o milionach bezrobotnych na pewno działają na wyobraźnie. Warto spokojnie spojrzeć na statystyki bezrobocia, którym według oficjalnych liczb, nadal daleko do kryzysu z 2008 roku.
Przez ostatni miesiąc wielu z nas pracowało zdalnie. Wiesz już pewnie, czy to dla ciebie i chcesz kontynuować, czy jednak codzienne wizyty w biurze pozwalają ci budować rutynę. Podpowiem ci gdzie i jak szukać pracy, która może być wykonywana z domu.
Praca dorywcza
Firmy podejmują różne działania, aby się utrzymać. Niektóre zwalniają, inne tną etaty. Szczególnie ten drugi scenariusz sprzyja szukaniu krótkoterminowych źródeł alternatywnego dochodu. W myśl zasady nie wkładania wszystkich jajek do jednego koszyka, rozejrzenie się nad innymi źródłami przychodu niż praca na etacie jest doskonałym krokiem bez względu na twoją obecną sytuację.
Zacznij od pochylenia się nad swoimi hobby. Może od dłuższego czasu chodzi ci po głowie pomysł sprzedawania swoich zdjęć? Albo rysunków? Może szyjesz, pleciesz, rzeźbisz w drewnie, piszesz (niepotrzebne skreśl). Możesz śmiało spróbować swoich sił, wystawiając te rzeczy na sprzedaż na popularnych portalach.

Drugim obszarem, gdzie możesz szukać alternatywnego źródła dochodu, jest edukacja. Możesz wykorzystać czas na przygotowanie kursu online z obszaru, w którym jesteś ekspertem i opublikować go na Udemy lub podjąć współpracę z polskim serwisem Strefa Kursów. Albo prowadzić korepetycje online dla uczniów lub studentów.
Trzecim jest szeroko rozumiany freelancing. Jeśli pisanie nie jest dla ciebie problemem, możesz znaleźć wiele stron z różnymi zleceniami (od tłumaczeń, przez copywriting, po wymyślanie sloganów reklamowych). Możesz też wystawić swoje usługi na sprzedaż, np. na stronie Fiverr lub Upwork.
Uważaj jednak na piramidy finansowe, systemy rekomendacji oraz obietnice szybkich pieniędzy bez wychodzenia z domu – to wszystko zwyczajne oszustwa.
Jeśli szukasz czegoś na dłużej
Być może i tak byłeś na etapie zmiany i szukania dla siebie czegoś nowego. Paradoksalnie, wybuch pandemii może być dobrym momentem na zmianę pracy. Rynek jest spowolniony, ludzie raczej trzymają się bezpiecznych stanowisk i dużo mniej entuzjastycznie patrzą na migrowanie między firmami.
Warto spojrzeć na rynek pod kątem branż, które najlepiej radzą sobie z trybem zdalnym – jest to na pewno IT, marketing czy branża tłumaczeń. Drugim aspektem do rozpatrzenia jest typ działań. Czy firma sprzedaje swoje know-how, czy produkt? Na jakim systemie finansowania działa (np. jeden kluczowy klient, czy dużo mniejszych) i jak utrata pewnej puli klientów może wpłynąć na jej płynność?
Warto też pomyśleć globalnie. Jeśli od dłuższego czasu marzysz o pracy dla firmy z listy Fortune 500, może jest to doskonały moment, żeby podjąć ryzyko.
Gdzie szukać pracy zdalnej?
Podczas ruszenia na poszukiwania pracy pamiętaj, że znacznie więcej firm ma wymuszoną pracę zdalną. Nie wiadomo, czy i w jakim zakresie wpisze się ona w DNA organizacji. Oznacza to jednak, że można śmiało negocjować pozostanie w trybie remote po zniesieniu ograniczeń narzuconych przez rząd. Nie ukrywam, że kiedy szukałam nowego miejsca pracy jakiś czas temu konieczność pracy z biura przekreśliła dla mnie kilka ciekawych opcji.
Poniżej podaję listę kilku stron, które oferują szeroką bazę ofert pracy remote, głównie za granicą. Niestety, w Polsce nadal większość ofert dotyczy branży IT lub prac związanych z telemarketingiem. Liczę na to, że firmy zrozumieją, że produktywność to nie to samo, co obowiązkowa obecność w biurze w pełnym wymiarze czasu.
- https://weworkremotely.com/
- https://remote.co/
- https://remote4me.com/
- https://www.flexjobs.com/
- https://pl.indeed.com/
Od jakiegoś czasu obserwuję też grupy o pracy zdalnej na FB. Niestety większość polskich grup zrzesza ludzi, którzy aktywnie szukają naiwniaków do budowania piramidy finansowej. Z mojej perspektywy warto aktywnie działać na Linkedin, budować tam sieć kontaktów i utrzymywać swój profil możliwie aktualnym.
Mam nadzieję, że powyższy artykuł pomoże ci znaleźć dla siebie coś nowego. Chętnie przeczytam, jaką drogę przebyłeś do tej pory. W jakiej jesteś obecnie sytuacji i czego szukasz?
1 komentarz